Prečo vznikol tento blog?

Predtým ako ti napíšem, prečo som založil tento blog, ti však musím povedať môj príbeh, ako som sa k tomu vôbec dostal.

O osobnostný rast som sa začal pozvoľna zaujímať pred siedmimi rokmi. Čítal som rôzne knihy, blogy, prezeral videa a kurzy.  Neuveriteľne ma to posunulo, no napriek tomu to nebolo ono. Napriek tým nesmierne prevratným návodom ako byť úspešný a mať v živote všetko, čo si praješ, to tam nebolo. Nikdy som to do hĺbky neriešil, ale išiel som si ďalej svoje.

Niečo viac ako pred dvoma rokmi som bol na Erasme (študoval som v zahraničí) na dva semestre v Slovinsku. Ako to už v mnoho štátoch býva, školy erasmákom moc nedávajú zabrať . Tak to bolo aj v mojom prípade. Školu som mal v priemere 3 hodiny týždenne, aj to som mohol vynechávať. Mal som v podstate všetok voľný čas pre seba. Peňazí som mal tiež dosť. V podstate som si žil svoj sen.

Už vtedy som si občas pomyslel: „mam veľmi veľa voľného času, prečo nerobím tie všetky veci, ktoré by ma posunuli k mojím snom a lepšiemu životu?“ Uzavrel som to tým, že som na Erasme a budem si užívať. Po Erasme už to bude iné. Ďalší rok som opakoval ročník, ale väčšinu predmetov mi uznali z Erasmu, takže som mal zase veľmi veľa voľného času. Pracoval som medzitým na rôznych veciach, ale stále som nedokázal robiť tie drobné každodenné veci, ktoré ťa v konečnom dôsledku posunú najďalej.

Za tie roky som sa pokúšal začať cvičiť mnoho krát, vždy to zlyhalo. Pravidelne čítanie kníh tiež bolo sezónnou vecou. Avšak sedieť za počítačom dlhé hodiny mi problém nerobilo. Aj keď som chcel robiť niečo produktívne, stále sa to zvrtlo. Ubehol ďalší rok.

Jedného dňa som dostal zlomový moment uvedomenia. Občas som narazil na vety typu, ak by si mal všetky peniaze a čas na svete, čo by si robil? Ako by vyzeral tvoj ideálny život? Ako by vyzeral tvoj ideálny deň?

Viem, že tie otázky majú trochu iný význam, ako to teraz odprezentujem. Ale v týchto otázkach sa nachádza skrytý predpoklad, že nemáš ideálne podmienky a ak by si ich konečne mal, tvoj život by vyzeral inak.

Ja som si avšak uvedomil, že tie ideálne podmienky som mal takmer celý život. Najmä posledné dva roky som školu takmer nemal a peňazí na prežitie som mal dosť. Napriek tomu, som žiadny ideálny život nežil. Niečo tu nehrá! Čo viac ešte potrebujem? Kedy potom budem žiť svoj ideálny život, keď nie pri ideálnych podmienkach?

Odpoveď asi vieš, NIKDY.

V tom som si uvedomil, že 7 rokov som klamal sám seba. Že veci, ktoré chcem alebo mal by som robiť, budem, ale niekedy v budúcnosti. Teraz nemyslím ísť na výlet na vytúžené miesto alebo prečítať knihu.

Hovorím o dennodenných aktivitách ako cvičiť, meditovať, čítať knihy, vyberať si zdravú stravu na úkor nezdravej, dodržiavať spánkovú hygienu, produktívne pracovať, skoncovať so závislosťami atď. Tie všetky maličkosti som neustále odkladal na zajtra. Dlhé roky.

Uvedomil som si, že vôbec nejde o to, či máš alebo nemáš ideálne podmienky, ale o to, či tie maličkosti robíš každý deň. Práve tým, že sa ich naučíš robiť dennodenne sa dopracuješ k svojmu vysnívanému životu, nie naopak.

Ak by si teraz dostal milióny eur a mohol si robiť čo chceš, nenaučilo by ťa to zdravo sa stravovať, prestať fajčiť, pravidelne cvičiť, čítať knihy...(doplň si tam čokoľvek s čím „bojuješ“). Taký život by ťa možno aj rýchlo prestal napĺňať. Čo ťa avšak bude napĺňať je život, ktorý si sám vybuduješ.

Teraz nemám na mysli tradičné poučky skvelého života typu zarobiť veľa peňazí, byť slávny a úspešný, vybudovať si skvelú kariéru alebo biznis. Hovorím o tých malých ale každodenných činnostiach, ktoré nakoniec rozhodnú o celkovej kvalite tvojho života. Veci, ktoré neustále odkladáš na zajtra, až kým nie je neskoro.

Či už si to uvedomuješ alebo nie, robí to každý. Enormné zdravotné problémy u stále mladších ľudí, depresie, závislosti, to všetko sú dôkazy, že sa to deje okolo nás. Tvoje správanie máš pod kontrolou v oveľa menšej miere, ako si myslíš. A tvoj život dokážeš zmeniť k lepšiemu, keď ho dostaneš viac pod kontrolu.

To je skvelé uvedomenie! Ale čo s tým? Stále som pri tom, že viem čo by som mal robiť a aj tak to nerobím.

Toto uvedomenie ma neskutočne naštartovalo, aby som zistil, kde to viazne. Prečo nedokážeme robiť to, čo si zaumienime? Prečo robíme všetky tie veci, ktoré nás v dlhodobom horizonte ničia? Prečo sa nie sme schopný zmeniť?

Začal som si študovať a robiť poznámky o všetkom, k čomu som sa dostal (a naďalej to študujem), aby som zistil prečo nie sme schopný sa zmeniť a čo naopak naozaj funguje. Naštudoval som informácie od svetových odborníkov a psychológov o zmene správania, motivácii, tvorbe a zmene zvykov. Zisťoval som si ako a prečo to funguje. Študoval som si reakcie tela, mozgu a našej psychiky na rôzne podnety. Čítal som si o stratégiách, ktoré vedci používajú, keď chcú dosiahnuť zmenu správania u veľmi závažných prípadov.

Strávil som pri tom desiatky a desiatky hodín a to najdôležitejšie – začal som to dávať do praxe.

Teraz ťa isto zaujíma, čo sa mi podarilo.

V prvom rade ti musím povedať, že zápasím s podobnými problémami a pocitmi ako ty. Stále mám plno neduhov, ktoré by som chcel zmeniť ale nejde to tak ľahko. Mám horšie a lepšie dni. Mám plno falošných a obmedzujúcich presvedčení. Viac toho neviem ako viem. Napriek tomu, pár veci sa mi podarilo zmeniť.

Minimálne posledných 5 rokov som sa pohrával s myšlienkou, že budem cvičiť. Hlavne cviky na chrbát, aby som s nim potom nemal problémy. Pokusov začať som mal veľa. Žiadny nevydržal dlhšie ako pár dní.

Za posledné 4 mesiace som vynechal cvičenie 2 dni!

Minimálne 5 rokov už viem, že chcem meditovať. Čítal som si veľa o prospešnosti tejto praktiky a tiež sa mi páčia myšlienky v Budhizme. Pár pokusov tam tiež bolo, avšak neúspešne.

Za posledné 5 mesiace som vynechal meditáciu 4 dni!

Podobný príbeh by som ti mohol napísať o každodennom čítaní knihy,  záväzkov nejesť už nič a nepozerať do obrazoviek 2-3 hodiny pred spaním. Taktiež celý rok 2019 mam v pláne (zatiaľ úspešne) sa nenapiť ani kvapky tvrdého alkoholu a maximálne denne si môžem dať 2 piva. Okrem toho sa mi darí robiť a dodržiavať aj iné maličkosti na dennej báze a zvýšila sa mi úroveň sebaovládania pri nutkaniach.

Niečo také som si ešte nedávno nedokázal ani predstaviť.

To všetko sa mi darí dosahovať preto, lebo aplikujem do života veci, ktoré fungujú. Ktoré sú v súlade s tým ako pracuje náš mozog, naše telo a naša psychika. A musím ti prezradiť, že nerobím nič magické. Len som trochu upravil „pravidlá“.

Vráťme sa k tomu, prečo som založil tento blog.

Nie som expert, ale neustále sa učím. Viem, že nikdy nebudem vedieť všetko a veľmi často sa budem mýliť. Musím si toho ešte veľa zažiť, aby som pochopil život lepšie. Avšak verím, že mám toho čo ponúknuť.

Načerpal som strašne veľa informácií. Aplikoval ich do svojho života a vidím ako sa mi mení život pred očami. Dávam dokopy informácie, ktoré verím, že majú potenciál meniť životy ľudí. Tieto informácie nie sú veľmi dostupné na jednom a kompletnom mieste a často sú zmiešané s ďalšími zavádzajúcimi informáciami.

Teraz mám potrebu a cítim povinnosť to dať von, do sveta. Chcem vytvoriť niečo, čo bude proti-jazykom na dnešnú motivačno-populárnu literatúru. Niečo, čo aj skutočne funguje. Niečo, čo ľuďom dokáže meniť životy k lepšiemu.

V blogu sa budem venovať stratégiám a taktikám, ktoré môžeš aplikovať do svojho života, aby si dosiahol zmenu. Konkrétnym veciam, ktoré ti dokážu zlepšiť život. Vede, ideológiám a filozofii ohľadom osobnostného rastu, šťastia, zdravia, psychológii, motivácií, efektivite a v podstate čomukoľvek, čo ťa v konečnom dôsledku môže doviesť na cestu za lepším životom.

Tak čo, pripojíš sa ku mne?

Pavol Džama

3 kroky ako ostať so mnou v kontakte!

1. Daj like na FB fanpage  –> Lepší zivot

2. Pridaj sa do podpornej FB skupiny –> Budujeme si lepší život DNES

3. Prihlás sa na e-mail odber noviniek a nezmeškaj žiadny nový článok.