Voľby, ktoré rozhodnú o tvojom živote

Chcem od teba, aby si chodil k voľbám. Aj keď si myslíš, že tvoj hlas nemá takmer žiadnu váhu, počíta sa. Preto by si tam mal chodiť. Pravidelne. Každý deň. Niekoľko krát. A mal by si voliť to, čo je v súlade s tvojimi cieľmi, hodnotami a vyšším dobrom.

Voľby, v ktorých sa rozhoduje o tvojom živote sa dejú každý deň. Hlasuje sa o tvojom osude. O tom, či budeš zdravý, šťastný, úspešný, spokojný. Rozhoduje sa o každom jednom aspekte tvojho života. Tvoj osud môžeš mať pod kontrolou viac, ako si myslíš, ale musíš chodiť k voľbám.

Ako sa chodí hlasovať vo voľbách tvojho života?

Zoberme si ako príklad jeden aspekt tvojho života – zdravie. Za zdravie si zahlasoval vtedy:

  • ak sa na obed rozhodneš pre šalát miesto hamburgeru,
  • ak sa po robote rozhodneš pre fitko miesto vyľahúvania pred televízorom,
  • ak sa rozhodneš, že tretie poldeci alkoholu si už nedáš,
  • ak sa rozhodneš, že pôjdeš spať skôr,
  • ak si dáš čistú vodu s citrónom namiesto sladenej vody.

Vo všetkých týchto prípadoch si sa rozhodol hodiť lístok do urny zdravia. Čím častejšie a čím lepšie voľby budeš robiť, tým bude urna plnšia. Ak k voľbám o tvoje zdravie nebudeš chodiť pravidelne, po čase ťa prehlasujú protikandidáti.

Bolesti chrbta, nadváha, slabá kondícia, ochabnuté svaly, zostarnutá pokožka, bolestivé kĺby, boľavé zuby. Občas sa stane, že ďalej ignoruješ týchto protikandidátov a ich urny sa preplnia. Vtedy sa môžu ozvať ešte silnejšie strany.

Cukrovka, rakovina, infarkt, mŕtvica. S týmito sa neradno zahrávať. Ale oni sa väčšinou neobjavujú len tak z ničoho nič. Často to je kvôli tomu, že si dlhodobo ignorovať urnu zdravia.

Urna zdravia je len jedna z ďalších stoviek urien, ku ktorým môžeš chodiť. Chceš mať väčšiu hodnotu na trhu práce? Musíš chodiť pravidelne k urnám tvojich schopností a vedomostí.

Len si predstav, aké dôsledky môže mať ignorovanie urien dobrých vzťahov, financií, vzdelávania, šťastia, oddychu?

Každá z týchto veľkých urien môže obsahovať ďalšie menšie urny. Urna zdravia má urnu spánku, kondície, svalovej hmoty, zdravej stravy. Urna svalovej hmoty môže mať urnu svalov na nohách, na rukách. Svaly na rukách môžu mať urnu bicepsu, tricepsu a tak ďalej.

Najprv musíš vedieť za čo chceš hlasovať

Pred tým, ako dáš niekomu hlas vo voľbách o primátora si zistíš, či predstavy a názory politikov sa zhodujú s tvojimi. Tak isto by si mal postupovať aj pri voľbách tvojho života. Najprv sprav prieskum, aké voľby v tvojom živote sa zhodujú s tvojimi životnými prioritami.

Musíš si utriediť svoje priority, hodnoty a ciele, za ktoré by si rád hlasoval. Pre začiatok to môžu byť všeobecné veci ako byť zdravý, šťastný, mať dostatok peňazí a dobré vzťahy.

Všeobecné predstavy potom musíš konkretizovať. Čím konkrétnejšie to vieš pomenovať, tým lepšie budeš vedieť, kedy a kde hlasovať. Pri najdôležitejších veciach by si mal byť tak konkrétny, ako sa len dá.

Ak ti záleží na zdraví, potom by si mal rozdeliť zdravie na podskupiny ako spánok, strava a cvičenie. V podskupine spánku si napríklad naštuduješ, čo všetko prispieva k lepšiemu spánku.

Chodiť spať v čas, spať v tmavej miestnosti, nevystavovať sa modrému svetlu pred spánkom a tak ďalej. Každá jedna vec bude pre teba jedna urna, ktorú by si následne mal plniť.

Ak budeš vedieť čo konkrétne prispieva k tvojmu cieľu, budeš vedieť za čo je potrebné pravidelne hlasovať.

Ako by sa ti páčilo automatické hlasovanie za tvojich kandidátov?

Podľa jednej štúdie, až 40% toho, čo každý deň robíme je zo zvyku. Zvyk je naučené správania, ktoré robíme automaticky bez toho, aby sme o tom nejak hlbšie premýšľali. Pri zvyku nerobíš voľbu, lebo je o nej vopred rozhodnuté. Ty len opakuješ naučené správanie.

To znamená, že obmieňaním a budovaním zvykov dokážeš cieľavedome zautomatizovať ohromný počet hlasovacích lístkov. Inak povedané, správnymi zvykmi dokážeš zvrátiť výsledky volieb a to bez toho, aby si musel chodiť voliť!

Poďme si to ilustrovať na dvoch príkladoch.

1. Zmena zvyku z fajčenia na nefajčenie

Vezmime fajčiara, ktorý si 20-krát do dňa zapáli cigaretu. Je na to tak navyknutý, že už o tom ani nerozmýšľa. Ak by sa rozhodol, že svoj zvyk (závislosť je silnejšia forma zvyku) zmení a dokázal by prestať fajčiť, zautomatizoval by voľbu nezapáliť si cigaretu 20x do dňa. To znamená až 20 lístkov do urny zdravia, oproti jeho súčasnému správaniu. Okrem toho, by to malo dopad aj na jeho urnu financií.

Opäť, bola by to automatický voľba, nemusel by neustále chodiť k voľbám. Nezapáliť si by bolo štandardné správanie.

Aký môže mať dopad rozhodnutie zmeniť svoj zvyk fajčenia?

Ak by jedna krabička cigariet stála v priemere 3€, po 20 rokoch by ušetril takmer 22 000€. Nehovoriac o tom, že pravdepodobne by si ušetril nejakú škaredú chorobu a predĺžil život, lebo v priemere sa fajčiari dožívajú o 10 rokov menej.

Doslova tento človek nezaplatí tisíce eur za to, že si skráti život a zhorší jeho kvalitu. Takúto silu môže mať automatizovanie správnych volieb.

2. Vytvorenie zvyku rannej rozcvičky

Ak si vybuduješ tento zvyk, tvoja voľba bude automatická. Po čase si nebudeš vedieť predstaviť deň, ktorý nezačína rozcvičkou. Každé ráno hodíš do urny zdravia jeden lístok bez toho, aby si musel robiť voľbu cvičiť alebo necvičiť.

Pravidelné cvičenie ma preukázateľné pozitívne účinky na ľudí. Po 20 rokoch pravidelnej rannej rozcvičky si znížiš riziko rôznych chorôb, udržíš si lepšiu hybnosť a kondíciu. Podobných benefitov tam je veľa.

Pointa je, že automatizovaním takýchto volieb sa nebudeš musieť zamýšľať a presviedčať, aby si ich robil. Stanú sa automatickou súčasťou tvojho života. Budeš hádzať lístky do správnych urien bez toho, aby si vôbec musel robiť voľby.

Ale reálny život funguje inak

Možno teraz namietaš, že prirovnávať život k voľbám je príliš zjednodušujúce. Poďme sa pozrieť, na podstatné rozdiely:

1. Môžeš vyhrávať vo voľbách tvojho života a nemusí to stačiť na víťazstvo.

V parlamentných voľbách víťazná strana ostáva víťaznou.

V reálnom živote sa ešte prihlási genetika, výchova, šťastie a nepredvídateľne udalosti, ktoré hrajú taktiež významnú rolu.

Niekedy môžeš robiť celý život všetko pre svoje zdravie a dostať chorobu (a naopak). Pri šoférovaní môžeš dodržiavať všetky bezpečnostné predpisy a vrazí do teba opitý vodič.

Na druhú stranu nemá zmysel sa znepokojovať nad vecami, nad ktorými nemáš kontrolu. Sústrediť sa na voľby, ktoré más plne v rukách je to, čo môžeš priamo ovplyvňovať a čo spraví ten rozdiel.

2. Všetky hlasy do urny vkladáš len ty.

V parlamentných voľbách sa môžeš cítiť bezmocný, lebo výsledok závisí od volieb ostatných spoluobčanov. Vo voľbách tvojho života všetky hlasy do urny vkladáš ty!

Stále ti môže prísť každý jeden konkrétny hlas ako nepodstatný a môžeš mať pravdu. Ale ich súčet už nepodstatný nie je. A hlasy sa dajú vkladať iba jednotlivo. Preto na každom jednom hlase záleží.

3. Jedno rozhodnutie môže znamenať voľbu pri viacerých urnách.

Rozhodnutie ísť voliť konkrétnu stranu znamená jeden hlas pre stranu. Vo voľbách tvojho života existujú rozhodnutia, ktoré prispejú hlasom do viacerých urien naraz. Po pravde, každe jedno rozhodnutie ovplyvní desiatky urien. Niektoré viac, niektoré menej.

Ak si nezapáliš cigaretu, prispeješ do urny zdravia, ale aj financií. Môže to pozitívne ovplyvniť napríklad urnu tvojich vzťahov alebo dlhodobého šťastia a spokojnosti so životom.

4. Nie každý hlas ma rovnakú váhu.

V reálnych voľbách má každý jeden hlasovací lístok rovnakú váhu. Vo voľbách tvojho života má každé jedno rozhodnutie, ktoré reprezentuje hlas do urny rôznu hodnotu. Táto hodnota je dokonca relatívna. Odvíja sa od tvojich cieľov a hodnôt.

Odbehať 5km bude mať iný dopad ako zjesť šalát. Ako veľmi prispeli do urny zdravia? Nevieš. Ale s istotou môžeš povedať, že si hodil lístok do správnej urny.

Dokonca kombináciou istých rozhodnutí dokážeš navýšiť hodnotu jednotlivých hlasov. Cvičenie a výdatne jedlo na bielkoviny bude mať na teba lepší efekt, ako tie dve veci osamote.

Pár slov na záver

Ak nebudeš chodiť pravidelne k voľbám tvojho života, vyhrajú veci, ktoré v svojom živote nechceš. Potrebuješ sa ubezpečiť, že urny na ktorých ti najviac záleží sa pravidelne plnia.

Preto si utrieď priority vo svojom živote a nájdi tie správne urny, ktoré stojí za to pravidelne plniť. Dopad tvojich hlasov nebude viditeľný hneď, ale pravidelným plnením urien zabezpečíš, že nezanedbávaš svoje priority a ciele.

Jedným z najmocnejších spôsobov, ako plniť želané urny je automatizovať voľby prostredníctvom zvykov. Takto budeš robiť pravidelne voľby, ktoré sú v súlade s tvojimi cieľmi bez toho, aby si sa musel neustále rozhodovať.

Viem, že všetko to znie pekne, ale robí sa to ťažko. O tom ako robiť voľby, ktoré sú v súlade s tvojimi cieľmi a ako si budovať zvyky budem písať v ďalších článkoch. Prihlás sa na náš e-mail odber a nezmeškaj ďalšie články!

 

Príde ti tento koncept užitočný? Ako sa tebe darí plniť tvoje urny? Odniesol si si z tohto článku nejaké uvedomenie? Podeľ sa o svoj názor dole v komentároch. Budem rád za každú odozvu.

Ak sa ti článok páčil, zdieľaj ho prosím so svojimi priateľmi!