Jediná vec, ktorá ťa delí od úspešného života

Existuje jedná veľká hrubá čiara medzi úspešnými a neúspešnými ľuďmi, ktorú veľmi často prehliadame.

Pravdepodobne si ju neuvedomuješ alebo o nej vôbec nevieš. Má potenciál neuveriteľne nakopnúť tvoj život, ale musíš ju pochopíš a dať do praxe.

Do života ti dostane viac šťastia a naplnenia. Pomôže ti žiť život na plno a dosahovať tvoj potenciál.

Bude sa ti viac dariť s peniazmi, vo vzťahoch a v podstate všade, kde si to zaumieniš.

Existujú tisíce úspešných ľudí, ktorý ju využívajú, ale nechcú, aby si o nej vedel. To ti už nemusí brániť k tomu, aby si ju využíval tiež.

Teraz ti odhalím tajomstvo úspechu. Si pripravený?

Tajomstvo je ukryté tu. Rozbaľ to len na vlastné nebezpečie!
Žiadna tajomstvo a žiadna jediná „zázračná“ vec, ktorá neuveriteľne zmení tvoj život neexistuje 🙁

Bol si zvedavý, čo nájdeš v tomto článku? Chcel si vedieť, čo bude v spojleri? Ako často ťa niečo také zaujme?

Podobných sľubov je plný internet. Problém je, že nefungujú.

Možno si aj bol skeptický, čo tu nájdeš, ale ak by si tomu absolútne neveril, tak by si ten článok vôbec neotváral.

Ale to je dobré, že si ho otvoril. Teraz si prečítaj o tom, prečo by si mal také články prestať otvárať a prečo sú podobné sľuby nereálne.

Ak by niečo také existovalo, robil by to každý!

Ak by existovali overené tajomstvá, používal by ich každý. Všetci by sme boli úspešní, zdraví, bohatí, šťastní a nič viac by sme už nepotrebovali.

Zamysli sa teraz nad tým. Ak by naozaj existovali overené a jednoduché cesty ako na to, nevybral by sa každý po nich?

Napriek tomu, ani z ďaleka sa nič také nedeje. Naďalej sa trápime.

Možno ťa teraz napadlo, že za to nemôžu tie dobré mienené rady, ale naša pohodlnosť, lenivosť a neschopnosť sa zmeniť.

A to je práve ono!

Ľudia nie sú dokonalí. Každý má svoje slabosti, obavy, správanie, ktoré nevie tak úplne ovládať. Ovládajú nás naše emócie, stres, túžby. Sme prirodzene leniví prokrastinátori, ktorý hľadajú potešenie a snažia sa vyhýbať bolesti.

Niečo, čo by fungovalo, by malo počítať aj s tým. Stratégie k lepšiemu životu by mali byť navrhnutá tak, aby tu boli pre ľudí, nie naopak.

Racionálni ekoni

Ekonomické modely a teórie sú založené na predpoklade, že človek sa v každej situácii rozhoduje rozumne a snaží sa získať čo najväčší úžitok pre seba.

Keď sa psychológovia snažili v praxi overiť tieto teórie, prišli na to, že zlyhávajú v základných predpokladoch. Inými slovami, do bežného života sú nepoužiteľné.

Dokonca títo aktéri v ekonomických teóriách dostali svoj vlastný názov, ekoni.

Reálny ľudia, na rozdiel od ekonov, majú aj iné ako sebecké motívy a často sa rozhodujú emocionálne, nie podľa najvyššej logiky.

Toto je typický príklad toho, kedy teória neslúži ľudom, ale ľudia majú zapadnúť do teórie.

Mali by sme sa teraz hanbiť za to, že sa nesprávame racionálne a snažiť sa tak chovať? Alebo by sme mali prepísať učebnice ekonómie?

Podobne, mal by si sa hanbiť za to, že nie si schopný nasledovať plán cvičenia/ chudnutia/ stravovania? Alebo tie plány sú len „ekonomickou teóriou“, ktorá s realitou ľudského chovania nejde dokopy?

Tvrdiť, že tvoje stratégie na úspech sú v najväčšom poriadku, ale chyba je v človeku, ktorý zlyháva v ich plnení, je ako obviňovať ľudí, že sa nerozhodujú racionálne, aj keď to ekonomická teória predpokladá.

Taktiky a stratégie by tu mali byť kvôli tomu, aby doviedli ľudí k lepšiemu životu. Ľudia tu nie sú pre to, aby zapadli do stratégií zlepšovania života.

Tým teraz nechcem povedať, že keď sa ti niečo nedarí, že by si mal hádzať zodpovednosť mimo seba. Je to tvoja zodpovednosť nájsť a aplikovať do života veci, ktoré ťa posunú k lepšiemu životu.

Len tým chcem povedať, že ak by existovala prevratná stratégia na úspech, lepší život, bohatstvo, šťastie… používal by ju každý a nič ďalšie by sme nepotrebovali.

Zahŕňala by všetky ľudské slabosti a „nedostatky“. Fungovala by každému a každý by ju úspešne aplikoval do života.

Mali by sme tu samých štíhlych, zdravých, úspešných a svalnatých boháčov. Nič také tu nie je. Tajomstvá a úžasné stratégie, ktoré ťa oddeľujú od života tvojich snov jednoducho neexistujú!

Život je príliš zložitý, aby riešením na tvoje problémy bola jediná vec

Život je príliš komplexný na to, aby existovalo prevratné riešenie, ktoré všetko zlepší. Navyše, život nie je izolovaný.

Aj keď ťa skutočne niečo privedie k bohatstvu a úspechu, medzi tým môžeš prísť o zdravie, dobré vzťahy, či manželstvo. Môžeš skončiť nešťastný, aj keď jediné čo si chcel, bolo mať lepší život.

Pridaj do toho to, že každý človek je jedinečný. Každý ma inú genetiku a prežil si iný životný príbeh, ktorý ho sformoval do toho, čím je dnes. Takže na každého môže fungovať trochu niečo iné.

V porovnaní s tým, tvrdenie, že nejaká vec ti do života donesie všetko, čo si praješ, je smiešna.

Jediná vec, aj keď bude neviem ako užitočná, ho môže výraze zlepšiť, no nespôsobí v tvojom živote prevrat. Až keď skombinuješ správne viacero takých vecí, to naberie na sile.

Neexistuje príliš lepších veci, ktoré môžeš v živote zlepšiť, ako je sebadisciplína. Budeš schopný menej prokrastinovať, jesť zdravšie jedlá, častejšie cvičiť, lepšie kontrolovať emočné reakcie, pracovať na veciach, na ktorých záleží.

Napriek tomu, to nie je odpoveď. Ak to so sebadisciplínou preženieš a budeš sa snažiť kontrolovať všetko vo svojom živote, psychicky sa vyčerpáš a paradoxne sa dostaneš do stresu.

Ak sa nebudeš vzdelávať, budeš síce mať väčšiu kontrolu nad svojím správaním, no často nebudeš vedieť, či správanie vynútené disciplínou je naozaj tak prospešné, ako si myslíš.

Dokonca, úroveň tvojho sebaovládania ovplyvňujú aj faktory, ako dobrý spánok, kvalitná strava, relaxácia, meditácia. Na tieto veci má spätne vplyv práve aj sebaovládanie.

Dúfam, že začínaš vidieť nesmiernu komplexnosť našich životov. Tvrdiť, že jediná vec radikálne zmení tvoj život alebo oblasť tvojho života ako šťastie, zdravie alebo vzťahy je príliš trúfalá.

Samozrejme, potrebuješ robiť kvalitné rozhodnutia v tvojom živote, ale rozhodujúci je ich počet, kvalita a ich vzájomná prepojenosť.

Zabudni, že jediná vec zázračne zmení tvoj život.

Tak čo máš teda robiť?

Pointa je v tom, že by si sa nemal spoliehať na žiadne rýchle a jednoduché riešenia, ktoré zmenia tvoj život. Nevravím, že občas také niečo nemôže zafungovať. Len to nie je cesta.

Viem, že tomu chápeš a celé to dáva zmysel. Problém je, že my ľudia sa často rozhodujeme na základe emócií, nie na základe logiky. Je ľahké na to zabudnúť pod vplyvom emócií, ktoré dnešný marketing dokáže vyvolať na počkanie. Pridaj k tomu 50% zľavu, ktorá platí posledných 5 hodín.

Kedykoľvek v tebe nejaká ponuka vyvolá pocit alebo ti sľubuje, že toto je niečo, čo spraví významnú zmenu v tvojom živote rýchlo a jednoducho. Kedykoľvek niekto prehlasuje, že má kľúč k šťastiu, zdraviu, láske, bohatstvu, úspechu, k čomukoľvek zásadnému… mal by to byť varovný signál. Nič také predsa neexistuje!

Nevravím, že tá ponuka, článok alebo kniha nebude mať nič hodnotné pre teba. Niekedy tam budú dobré informácie a niekedy to bude odpad. Problém je, keď autor robí prehnané sľuby a vyvoláva prehnané očakávania. Snaží sa ti predať alebo presvedčiť ťa o niečom, čo nemôže byť pravda už z podstaty.

Už len z princípu by som si dával pozor na také zdroje informácií a sústredil by som sa na niečo iné.

Miesto hľadania rýchlych a prelomových riešení buduj pevné základy

Keď sa rozhodneš na niečom pracovať, predstav si to ako dom. Ak chceš aby dom stál pevne a dlho na svojom mieste, potrebuješ veľmi dobre základy.

Základy pre tvoj dom zdravia si vybuduješ počas dlhých rokov dobrej stravy, cvičenia a kvalitného spánku. Ak to budeš zanedbávať, tvoje zdravie bude stáť na slabých základoch.

Aj keď sa dom tvojho zdravia môže zdať pevný, prvá väčšia búrka s ním poriadne zatrasie. Spanikáriš a budeš hľadať, ako opraviť strechu a spevniť steny = dáš si diétu a par krát zájdeš do posilňovne. Hneď ako sa dom bude zase zdať pevný, spadneš do starých návykov.

Koreň problému, nestabilné základy, si odignoroval. Chceš len rýchly pocit úľavy, aby všetko vyzeralo v poriadku. Budovať základy sa zdá ako príliš veľa práce. Avšak bez nich sa dom, skôr či neskôr, zase dostane do problémov.

Ak chceš byť dlhodobo zdravý, musíš sa zaviazať každý deň k tomu, že budeš prispievať k pevným základom domu tvojho zdravia. To isté platí pre všetko, čo by si v živote chcel mať.

Nespoliehaj sa na to, že tvoj dom stojí, takže nepotrebuje budovať lepšie základy. Ani na to, že keď sa niečo pokazí, bude existovať rýchle a jednoduché riešenie ako to napraviť. Pracuj na základoch pravidelne, inak sa jedného dňa stane, že prídeš o svoj dom skôr, ako si čakal.

Ak budeš pristupovať k životu takto, tvoju pozornosť nebudú strhávať žiadne ponuky na rýchle zbohatnutie, schudnutie, úspech, zdravie, šťastie a podobne. Jedine, čo ťa bude zaujímať bude, či ti to bude posilňovať tvoje základy alebo nie.

Nie je to o jednej zázračnej veci, ktorá ťa v živote postretne, alebo na ktorú musíš prísť. Je to o konštantnej práci na sebe, robení lepších rozhodnutí a budovaní základov dobrého života.

 

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho so svojimi priateľmi!

Podeľ sa v komentároch o svoje skúsenosti. Podľahol si niekedy niečomu, čo ti sľubovalo krásny život alebo rýchle a jednoduché výsledky a potom si to ľutoval alebo to nefungovalo?